18.12.2018 15:09:18
Květnová závodní smršť

Poslední více jak týden měl tým TOYOTA Dolák MTB náročný. Potkalo se hned několik důležitých/zajímavých závodů jako například MČR v maratonu, světový pohár v Novém Městě a Pražské schody. Mezi tím se závodilo o sto šest i na dalších místech a je příjemné, že naši závodníci byli vidět. Vzhledem k tomu, že se jednalo nejen o mediálně hodně sledované akce, tak to je o to příjemnější.

Tuto závodní sérii odstartoval ještě před samotným Mistrovstvím republiky v maratonu Jan Hruška svým oficiálním vyjádřením, že sezóna 2012 je jeho poslední profesionální. (více ZDE)

Hned následující den se startovala Šela maraton která byla mimo jiné vypsána jako MČR v maratonu. Na startu se objevila v podstatě kompletní česká špička včetně Kulhavého, který byl logicky pasován do role favorita. Z našeho týmu se o medaile přijeli poprat v kategorii Elite bratři Ondra a Jan Fojtíkovi a Jan Hruška. Dále jsme měli velké naděje i v dalších kategoriích kde za nás bojoval David Kníže a Leona Bušková.

Podmáčený terén udělal závod ještě náročnější ale i tak se nám podařilo obsadit stupně vítězů ve všech kategoriích, kde jsme měli zastoupení. V Elitě se o to postaral Jan Hruška třetím místem.

"Původně jsem chtěl bojovat o titul, ale díky prudké změně počasí a spoustě vody a bláta se trať natolik změnila, že moje studování a najíždění tratě před několika dny bylo takřka k ničemu. Na toto fakt nemám řidičák a první polovinu závodu jsem neustále ztrácel kontakt s první skupinou. Musím ale pochválit TUFO galusky. Byla spousta defektů a já i když jezdím vždy tu nejhorší stopu tak nebyl jediný problém i když jsem štěstí naproti a pro jistotu dal do gum ještě preventivní tmel. Loni jsem jel Šelu na celopéru a měl jsem trochu obavu jak v terénu na pevném Lapierre 29" pojedu techniku. Mile mě překvapilo jak to dobře žehlí terén a díky 29" se mi mnohem lépe přesunovalo po loukách a i to mě vrátilo zpět do hry o medaile. Takže vzhledem k počasí, vývoji závodu kdy jsem zvažoval předčasný konec a konkurenci beru třetí místo za své malé osobní vítezství a vážím si toho"

Leona Bušková v ženách Z40 třetím místem a David Kníže v Masters30 prvním místem. Ondřej Fojtík dojel (po nemoci) na devátém místě a Jan Fojtík po nepříjemném zranění achilovky nedokončil.

Záznam ČT4 sport ZDE

Po dvou dnech odpočinku jsme pokračovali na CMT Okololiberce kde náš tým reprezentovalo nezvykle více žen než mužů (Hruška, Doláková, Bušková, Hrušková). Místní trať byla velice rychlá a proložená delšími asfaltovými úseky takže to vyhovovalo především našemu Janu Hruškovi, který se v kategorii Elite dojel s náskokem pro první vítězství. V ženách jsme sbírali další bedny. Táňa Doláková si dojela pro první místo v kategorii Z50, Leona Bušková pro druhé místo v Z40.

TV záznam CykloNovinky.cz ZDE

Ten samý den Ondřej Fojtík bojoval na XC závodě v Heiparku v Tošovicích u Oder. Našeho závoďáka tam dokázal porazit pouze Pavel Boudný a Ondra obsadil druhém místě.

Následující den se právě Ondřej Fojtík a Jan Hruška postavili na start legendární cyklistické a i turistické atrakce Pražské schody 2012 kde se za pozornosti médií bojovalo. Každý o to své. Ti nejlepší bajkeři jako například Hermida, Kulhaví, Škarnitzel, Hynek a další o pódium a třeba Jan Hruška o zachování vlastního zdraví na technicky a fyzicky velice náročné trati.

O pár dnů později se postavil na start v Novém Městě náš závoďák Jan Fojtík. Zahajovacím závodem SP v Novém Městě na Moravě byl eliminační sprint, kterého se zúčastnil opět za dozorování kamer ČT a dalších médií. Po úspěchu z roku 2010, kdy tento závod vyhrál, byl nominován do reprezentačního výběru ČR. V kvalifikační jízdě porazil bezmála stovku světových jezdců a vyjel skvělé 6. místo jako nejlepší z českých jezdců. Ve druhé jízdě jel na takticky třetím místě, ale v jediné technické pasáži okruhu dlouhého 1170 metrů před ním spadl Nizozemec Rudi van Houts (Multivan Merida).... Honza musel zastavit a Rudiho objet a do cílové rovinky najižděl až na čtvrtém místě s velkou ztrátou. Mohutným finišem dospurtoval až k boji o postupové druhé místo. Bohužel pro Honzu cílová fotografie ukázala, že mu o pár milimetrů unikl postup do semifinálové jízdy. Obsadil celkové 13. místo jako druhý nejlepší Čech za desátým Milan Spěšným.

Hned následující den se také závodilo.
Za deštivého počasí se startoval v Přerově Mamut tour bike který si vybral Ondřej Fojtík který tam přijel kvalitně potrénovat a přitom si i připsat vítězství.

A stejný den si za stejně nevlídného počasí si David Kníže popral o první místo ve své kategorii v sousedním Rakousku na Top Six serie Muhldorf.