01.05.2017 07:06:10
MTB Trilogy - jsem rád že to vyšlo, ale bolelo to...

První prázdninový týden (4. - 7.7.2012) se startoval první ročník MTB Trilogy, což je první etapový závod horských kol v České republice s plánovaným centrem dění v malém městečku Teplice nad Metují. Jednalo se o závod, který svým převýšením, technickými pasážemi i celkovým pojetím byl určen jen těm zdatnějším bajkerům a prověřil nejen jezdce, ale i jejich techniku a vybavení.

Z našeho týmu se postavil na start Jan Hruška, který s etapovými závody má bohaté zkušenosti, ale je pravdou že jen s těmi silničními.Závod se skládal z prologu a tří etap. Hned prolog ukázal kdo na tom jak je a stejná jména co obsadila první místa v prologu se objevovala i v následujících dnech v čele závodu.

Prolog (3km, převýšení 250m) nejlépe vyšel Janu Hruškovi před druhým Vokrouhlíkem a třetím Kaněrou.

První etapa zavedla závodníky do Jestřebích hor a byla díky převýšení a i několikadenním dešťům náročná (72km, převýšení 2400m). Asi po hodině závodu se vytvořila vedoucí dvojice Hruška, Vokrouhlík a ta se rozdělila až 10km před cílem kdy Jan Hruška (díky zlomené sedlovce Vokrouhlíka) dojel do cíle jako první s náskokem dvou a půl minut před Vokrouhlíkem. Třetí dorazil do cíle Kaněra se ztrátou přes 10minut.

Druhá etapa vedla po trati velkých Sudet, takže o technické úseky nebyla nouze (68 km, převýšení 2400m). Závod se rozhodoval ve výjezdu na Hvězdu, kde se malá skupinka rozdělila a odtud už jel každý za své až do cíle. Jako první dojel do cíle Jan Hruška, druhý Tomáše Vokrouhlík se ztrátou dvě a půl minuty a třetí Michal Bubílek se sedmi minutami.

Třetí etapa měla být dle pořadatelů královská a také byla (75km, převýšení 2.800m). Hned po startu se vytvořila menší skupinka, která vydržela pohromadě (drobné nadělení/sjíždění se díky extrémnímu terénu probíhalo neustále) a zhruba po dvou hodinách závodu se na čele udržela pohromadě dvojice Vokrouhlík, Kaněra. Náš Hruška po nepříjemném pádu na 25km a následném defektu na 35km byl daleko za prvními. Pro etapové vítězství si dojel Tomáš Vokrouhlík. Druhý dorazil po boji s bolestivým zraněním žeber a defektem Jan Hruška se ztrátou skoro dvou minut a třetí Kaněra se ztrátou čtyř minut na vítěze.

Celkové pořadí prvních tří závodníků v kategorii Elite i po divoké a náročné královské etapě zůstalo stejné, když Janu Hruškovi i přes ztrátu v poslední etapě stačil náskok z předchozích dnů na první místo. Tomáš Vokrouhlík si dojel s přehledem pro celkové druhé místo a třetí místo bral Michal Bubílek.

1. Jan Hruška TOYOTA Dolák MTB čas 11:32:11

2. Tomáš Vokrouhlík BMC-SAVO čas 11:35:58

3. Michal Bubílek KELLYS BIKE RANCH čas 12:01:55

Jan Hruška "Na závod jsem se těšil. Byla to pro mě výzva a vzhledem k tomu o jak technicky náročný závod šlo tak i taková zkouška jestli mám na vyšší cyklopilotáž. Měl jsem ze závodu respekt a tušil jsem, že to bude zkouška a to jak z pohledu mé zručnosti tak i zda vydrží materiál. To že to bylo na více dnů mi problém nedělalo. Čím víc tím líp... Až do poslední etapy vše klapalo až podezřele dobře. Ta poslední byla o to větší peklo. Nejdříve jsem se smotal a naštípl si dvě žebra. To byl první okamžik, kdy jsem zvažoval co dál no a o kousek dál neopravitelná defekt za který jsem si mohl navíc sám, takže TUFO mě celý závod podrželo, ale šofér chyboval. Po prázdném kole ze kterého lítaly kusy karbonu jsem docestoval na bufet. Vrazil jsem tam druhé kolo a přemýšlel, jestli to má ještě vůbec cenu. Ztráta veliká a bolest žeber mi řádně nalamovala psychiku. Nakonec jsem rád, že jsem našel motivaci zabojovat a umazal jsem ztrátu tak, aby to dalo na celkové vítězství. Moc si toho vážím a má to pro mě velkou osobní hodnotu. Místy to byl extrém i pro lepší bajkery než jsem já! Teď zpětně vůbec nechápu, jak jsem s těmi žebry mohl dojet, když si po tom co se to rozleželo nedokážu ani nadechnout... Ale i tak nelituji a mám radost, že první ročník je můj a mám zase o důvod více odejít v klidu do důchodu."